Co jest najważniejsze podczas przygotowań do matury

Materiały do nauki

Gdy wiemy już jakie przedmioty będziemy zdawać podczas egzaminów maturalnych, to powinniśmy zacząć kompletować wszelkie materiały i źródła, z których mamy zamiar skorzystać. Polecamy podręczniki jak Biologia na czasie 2 (najczęściej wybierany) oraz podręczniki z tej samej serii do innych przedmiotów.

Wielu uczniów także korzysta z repetytoriów maturalnych. Do nich jednak polecamy podejść dosyć ostrożnie. Okazuje się, że starze wydania mogą w sobie nie zawierać co po niektórych informacji, które znajdują się już w programowej podstawie.

Świeże wydania zawierają także liczne merytoryczne błędy, a do tego niedociągnięcia. Polecamy przygotowania także z różnego rodzaju ćwiczeń. Ćwiczenia te są bardzo podobne do tych, które finalnie się znajdują na maturze. Dzięki temu jesteśmy w stanie przygotować się na wysokim poziomie. Nie zaskoczą nas tym samym zadania, które pojawią się na właściwym już egzaminie.

Kiedy przygotowania powinniśmy zacząć? Nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. Bardzo ważne jest to, aby stosunkowo wcześniej zacząć. Jeśli uważamy, że w dwa miesiące uda się nam przygotować do kilku przedmiotów, to jesteśmy w błędzie.

Czy będą potrzebne korepetycje?

Musimy także w porę ocenić, czy będziemy potrzebować korepetycji z biologii. Jeśli tak, to czym prędzej powinniśmy się na nie zapisać. Im wcześniej zostaną nam wytłumaczone pewne zagadnienia, tym szybciej poczujemy się pewnie i będziemy mogli zacząć rozumieć kolejne zagadnienia. Wbrew pozorom w biologii pewne zagadnienia także mają na siebie wpływ i jedno jest powiązane z drugim. Jest to dla nas niezmiernie ważne.

Korepetycje nie należą do najtańszych, ale w swój poziom edukacji warto zainwestować. Nie powinniśmy oszczędzać na tym. W końcu od wyniku maturalnego zależy nie tylko to, na jakie studia się dostaniemy, ale także zależy od tego całe nasze życie. Chyba każdy z nas chce dobrze zdać maturę i mieć szansę na znacznie lepsze życie. Warto się przyłożyć.