Co jest kluczowe w przygotowaniach do matury

Najważniejsze to w ogóle zacząć

Gdy czeka nas matura i przeglądamy sobie podręcznik z polskiego, angielskiego, matematyki, a także biologia na czasie 2, to zaczynamy sobie zdawać sprawę, że materiału jest naprawdę sporo. Dobrze wiemy, jak nasze przygotowania często wyglądają. Wypadną na pewno do nas znajomi, pojawią się nowe odcinki naszego ulubionego serialu, czy też porządki okażą się ważniejsze. To wszystko jest po części połączone w pewnym stopniu z przedmaturalnym stresem. Nie jesteśmy w żadnym wypadku zachęceni do zobaczenia próbnych maturalnych arkuszy oraz do rozpoczęcia poważnych przygotowań do egzaminów.

Jednak postarajmy się zaczynać od małych rzeczy. Po każdym dniu lekcji poświęćmy trzydzieści minut na przejrzenie notatek i spróbujmy wybrać wszelkie najważniejsze informacje. Pozwoli nam to przejść do kolejnej i najważniejszej rzeczy w maturalnych przygotowaniach.

Wyznacz cel i bądź regularny

Sumienność, jak i regularność to tak naprawdę to, co jest jednym z elementów najważniejszych w maturalnych przygotowaniach. Pamiętajmy o powtarzaniu codziennym małych ilości materiału. Nie tylko dzięki temu lepiej sobie utrwalimy materiały studiowane, ale także dzięki temu nie przeciążymy swojego umysłu. Musimy wiedzieć, że jeśli chcemy w krótkim czasie oswoić się ze zbyt dużym materiałem, to nie skończy się to dobrze. Lepiej się uczyć nieco częściej, ale w mniejszych ilościach. Regularność oraz sumienność są najważniejsze w tym wszystkim.

Nie możemy także zapomnieć o postawieniu sobie bardzo jasnych celów nauki. Na każdy dzień wyznaczajmy sobie pewne mniejsze fragmentu do nauczania, a później na zakończenie każdego tygodnia sprawdźmy, jaki zakres materiału nam się udało oswoić. Najprościej mówiąc, musimy swoje siły mierzyć na zamiary i dostosować odpowiednio swój plan do naszych wyników z tygodnia ubiegłego. Takowe planowanie czyni naprawdę cuda i umożliwi nam wejście w odpowiedni rytm. Są to naprawdę bardzo cenne wskazówki.